Gegužė buvo vėsoka, bet ko tikėtis iš vasaros?

Prabėgo gegužė ir norisi pasižiūrėti kaip atrodėme istorijos kontekste. Vertinant vidutines temperatūras galima matyti, jog praėjęs mėnuo buvo išties vėsus, o gal net šaltas. Mėnesio vidutinė temperatūra 10,3°C. Per ilgą stebėjimų laikotarpį Vilniuje (1778- iki dabar) buvo net 192 šiltesnės gegužės nei praėjusioji. Išskirtinai šaltas II dešimtadienis. Išskirtinai reiškia – 3 šalčiausias nuo 1961 m. Vis dėlto iki moderniųjų laikų „tundros“ (1980 m.) dar likę nemažai.
Picture

 
Jei apžvelgtume įsimintiniausius mėnesio įvykius tai galėtume išskirti tikrai vėlyvą ir labai gausų šiam metų laikui gegužės 12 d. sniegą. Palyginimui 1980 m. kuris išsiskyrė labai šalta geguže snigo net gegužės 22 d. ir tai vėliausia sniego data moderniaisiais laikais. Taigi apibendrinant, visko čia pas mus toje Lietuvėlėje būna ir kaip matome viską įmanoma išgyventi.
 
O dabar pasižiūrėkime ko laukti artimiausiu metu.
 
VIDUTINĖS TRUKMĖS PROGNOZĖ: 4-7 dienoms
Šeštadienį Lietuvos orus lems vakariau slenkantis ciklonas. Bus labai drėgna, tačiau nelabai malonu dėl pučiančio stiproko pietryčių, vėliau vakarinių krypčių vėjo. Lietingą naktį oras atvės nedaug ir bus apie 10-15 laipsnių šilumos, dieną temperatūra turėtų siekti 16-21 laipsnį. Kaip greitai atėjo, taip lietūs greitai ir pasitrauks. Sekmadienis numatomas vėl gražus ir sausas. Temperatūra naktį 5-10, dieną 19-24 laipsniai šilumos.
 
Panašiai gražūs ir sausi orai turėtų išlikti ir kitos savaitės pradžioje. Lietuvos link pirmą kartą šiemet plūstels vasariškų orų banga. Naktimis temperatūra laikysis apie 15 laipsnių, o dienomis kils iki 23-26 laipsnių šilumos, tik pajūryje dėl vėsinančio jūros poveikio bus vėsiau.
 
Pateikiame žemėlapį su prognozuojama maksimalia pirmadienio dienos temperatūra (ECMWF modelis)
Picture

 
​Na ir turbūt laukiamiausia dalis
 
SEZONINĖ PROGNOZĖ: iki 3 mėnesių.
 
Visiems labai aktualu žinoti kokia bus artėjanti vasara ar bent jau numatyti tam tikras tendencijas. Yra keletas būdų prognozuoti orus ilgalaikėje perspektyvoje: galima naudoti matematinius modelius, ieškoti analogų praeityje, pasitelkti didelio masto veiksnių įvertinimą (Ramiojo vandenyno temperatūros ir svyravimai arba kitaip ENSO, kitus indeksus). Tačiau bet kurios ilgalaikės prognozės patikimumas šiuo metų laiku yra nedidelis.
 
Įvertinę visus įmanomus faktorius
 
PROGNOZUOJAME, kad:
 

  1. Ši vasara skirsis nuo praėjusios
  2. Temperatūra bus apie normą ar šiek tiek aukštesnė (norma – 1981-2010 m. temperatūros vidurkis)
  3. Šilčiausias mėnuo bus liepa (taip būna įprastai ir kol kas nėra signalų, jog galėtų būti kitaip)
  4. Karštų dienų kai temperatūra >30°C bus, bet tikriausiai mažiau nei pernai.
  5. Kritulių kiekis turėtų būti apie normą ar didesnis už normą, ypač birželį, galbūt mažesnis kritulių kiekis bus rugpjūtį.
  6. Sausros susiformavimo tikimybė maža arba labai maža.
  7. Intensyvių ilgalaikių lietų tikimybė kurį nors vasaros mėnesį vidutinė.

 
Maždaug tiek galima pasakyti šiuo metu. Prognozės patikimumas yra žemas.
 
Kaip jau minėta, buvo įvertinti visi įmanomi parametrai, metodai, ilgalaikių prognozių dinaminiai modeliai. Buvo ieškoma ir analogų tarp praėjusių metų. Stebėtina, tačiau pabandžius paieškoti metų, kai gegužės temperatūra buvo žema o kritulių kiekis panašus, suradome daug analogų iš XIX a. Tačiau to laikotarpio šaltis pasireikšdavo ne vien pavasario bet ir žiemos bei vasaros mėnesiais. Akivaizdu, kad gyvename pasikeitusio klimato sąlygomis ir labai seni analogai arba netinka arba turi būti pritaikyti pasikeitusiam klimatui.
 
Prisipažinsiu, jog kapstantis po archyvinius duomenis labai akį patraukė 1974 m. Tada gegužė taip pat buvo vėsi, netgi vėsesnė nei šiemet, maždaug atitiko ir kritulių kiekis, bei prieš tai buvę sąlygos (pvz. nedidelis kritulių kiekis balandį). 1974 m. analogu labiau remtasi prognozuojant kritulių kiekį.
 
Taip pat akys norom nenorom užkliūva už metų kai žiemos buvo labai šiltos, o gegužės mėnuo pakankamai vėsus. Tokių analogų labai daug rasti nepavyko. Vienas iš jų yra 1990 m. kai vasara buvo vėsi ir netgi šalta,  tačiau ateinanti vasara turėtų turėti daugiau panašumų su 2008 metais, kai šilumos buvo ir buvo jos nemažai.
 
Įvertinti ir modelių pateikiami scenarijai. Remiantis įvairiomis prognozėmis vėsesnis ir drėgnesnis turėtų būti birželis, šiltesnė liepa, rugpjūtis taip pat šiltas bet sausesnis. Įvairūs kiti globalaus masto veiksniai kaip ENSO (Ramiojo vandenyno temperatūros) ir pan. taip pat buvo įvertinti, tačiau daryta prielaida, kad reikšmės jie vasarą turi mažai (Europoje net ir žiemą tą poveikį labai sunku įvertinti)
 
Taigi, tokie pamąstymai apie artėjančią vasarą. Reikėtų nepamiršti, jog tai tik galimos tendencijos ir nevertėtų per daug jomis pasitikėti. Mokslas vis dar patikimai negali prognozuoti tokiam ilgam laikotarpiui.