Elektros kainų barometras: šilti sausio orai nulėmė mažesnes kainas

Sausį elektros energijos gamybos apimtys Lietuvoje išaugo 10 proc., o elektros energijos kainos visose Baltijos šalyse sumažėjo daugiau nei penktadaliu, palyginti su gruodžio mėnesiu.

Sausio mėnesį vidutinė elektros energijos kaina Baltijos šalyse siekė 30,82 EUR/MWh ir buvo 21 proc. mažesnė nei gruodį.

„Pagrindinis veiksnys, darantis įtaką elektros energijos kainoms, buvo orai. Šių metų sausis buvo šilčiausias Europoje per stebėjimo istoriją (1981–2010 m.) – oro temperatūra buvo 3,1oC aukštesnė už vidurkį. Tuo tarpu Norvegijoje ir Rusijoje temperatūra buvo iki 6,0oC aukštesnė nei įprasta“, – teigia Martynas Giga, elektros energijos tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ direktorius.

Visoje „Nord Pool“ prekybos zonoje vidutinė mėnesio elektros energijos kaina sausį, palyginus su gruodžiu, sumažėjo 34 proc. iki 24,10 EUR/MWh. Šiaurės šalyse vidutinė elektros energijos kaina buvo 24,66 EUR/MWh, todėl kainų skirtumas tarp Šiaurės ir Baltijos šalių viršijo 6 EUR/MWh.

  1. Gigos teigimu, kritulių kiekis turėjo įtakos vandens rezervuarų užpildymui bei hidroelektrinių gamybos pajėgumų augimui ne tik Šiaurės šalyse, bet ir Latvijoje. Sausį taip pat buvo palankios sąlygos vėjo jėgainių gamybiniams pajėgumams–lyginant su gruodžiu, sausį gamyba jose padidėjo 36 proc.

Suvartojimas augo visur, gamyba didėjo Latvijoje ir Lietuvoje

Sausį elektros energijos suvartojimas Baltijos šalyse padidėjo 1 proc. iki 2 533 GWh. Latvijoje elektros energijos suvartojimas išaugo 2proc. iki 655 GWh., Lietuvoje – 2proc. iki 1 105 GWh, Estijoje –  1proc.  iki 773 GWh.

Elektros energijos gamyba Baltijos šalyse sausio mėnesį padidėjo 5proc. iki 1 356GWh. Latvijoje pagamintos elektros energijos kiekis išaugo 13proc. iki 623  GWh, Lietuvoje – 10proc. iki 385 GWh. Tik Estijoje sausį elektros energijos gamybiniai pajėgumai sumažėjo 10 proc. iki 348 GWh.

Visos trys Baltijos šalys kartu pasigamino 55proc. joms reikalingos elektros energijos. Latvijoje pagaminta 95 proc., Estijoje – 50  proc., o Lietuvoje – 35 proc. šaliai reikalingos energijos.