2019-ųjų sausio 1-oji – mokesčių naujovių pradžia. Valdžia tikina, kad gyventojų pajamos išaugs, finansininkai skaičiuoja, kad kai kuriems tai nutiks tik popieriuje. Bet dalis darbuotojų išties gaus didesnes algas.
Buhalteriai raunasi plaukus nuo galvos – į kampą juos įspeitė paskutinėmis metų dienomis taisomi ir skelbiami teisės aktai. Tai neleido jiems ramiai ir aiškiai susidėlioti atlyginimų skaičiavimo tvarkos.
Pasak finansininkų, dar laukia ir nepatenkintų darbuotojų pretenzijų lavina, kai jie išvys, kad jų atlyginimai mažesni, nei rodo visai neseniai valdžios institucijų paskelbtos ir vis keičiamos skaičiuoklės.
– Valdžia žada, kad 2019-ieji bus dosnesni dirbantiems žmonėms. Ar tikrai nuo kitų metų visi tapsime turtingesni? – „Lietuvos rytas“ pasiteiravo finansų ekspertės Rūtos Bilkštytės
– Pirmiausia ką reiškia būti turtingesniam? Bus didesnės pajamos ir mažesnės išlaidos? Tačiau tai priklausys ir nuo prekių bei paslaugų kainų.
Mokesčių reforma apima pajamų apmokestinimą ir jų didinimą.
Tačiau tai neturi tokios didelės įtakos kaip kainų augimas. Yra netgi tikimybė, kad infliacija tarsi suvalgys mokesčių reformą.
O šiaip daugiausia įtakos mokesčių pokyčiai turės dirbantiems pagal darbo sutartį.
Vienas pagrindinių dalykų rengiant šią reformą buvo padidinti atlyginimą popieriuje.
Darbuotojas žinos, kiek kainuoja jo darbo vieta, kiek jis sumoka mokesčių – tiek įmokų „Sodrai“, tiek gyventojų pajamų mokesčio (GPM).
Kalbant apie atlyginimų augimą galima išskirti tris svarbiausius pokyčius.
Pirmiausia, visi dirbantys pagal darbo sutartį gaus 2,5 proc. didesnį atlyginimą į rankas. Taip nutiks dėl tarifo perskaičiavimo popieriuje.
Tokį skirtumą pajus tiek mažai, tiek vidutiniškai, tiek daugiau uždirbantys žmonės. Tad galima sakyti, kad tai leis pasijusti šiek tiek turtingesniems.