Diagnostiniai testai – tai ne žaidimai, o svarbi profilaktikos priemonė

Šiomis dienomis vaistinėje galima rasti testų, skirtų pačioms įvairiausioms reikmėms: nuo ŽIV ar storosios žarnos vėžio diagnostikos iki narkotikų ar gastritą sukeliančių bakterijų nustatymo. Vaistininkė atsako, kokie testai yra populiariausi ir ką daryti išvydus teigiamą rezultatą.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, storosios žarnos testo dažniausiai teiraujamasi po vizito pas gydytoją, kai šis rekomenduoja profilaktiškai atlikti tyrimą namie. Taip pat jei artimoje aplinkoje diagnozuojamas šis onkologinis susirgimas, susirūpinę savo sveikata ar paskatinti artimųjų klientai yra linkę įsigyti tokį testą.

„Ovuliacijos testus dažnai perka šeimos, planuojančios pastoti, ypač kurios baiminasi sunkumų. Ovuliacijos testas parodo hormono, atsakingo už pastojimą, padidėjimą šlapime. Jei testas yra teigiamas, didžiausia tikimybė pastoti yra per 12-36 val. Su narkotinių medžiagų nustatymo testų pardavimais man tenka susidurti mažai, bet juos perkantys žmonės būna itin sunerimę dėl savo artimųjų“, – sako ji.

Būna atvejų, kai klientai grįžta į vaistinę su skundu, kad testas neveikia, ar sumišę dėl prastų jo rezultatų. Tokiais atvejais paaiškėja, kad prieš atliekant testą pacientas neskaitė informacinio lapelio ir testą atliko ne taip, kaip reikėjo. Bet kuriuo atveju tokie testai yra skirti tik profilaktiniam patikrinimui. Jei bent jau vienas rodmuo, nors ir neryškus, bet rodo galimą susirgimą, tai testą reikia kartoti jau gydymo įstaigoje.

„Namuose atliktas testas nebus toks tikslus kaip gydymo įstaigoje, o anksti nustatytas susirgimas gali išgelbėti gyvybę ir dažnu atveju ženkliai sutrumpinti gydymo laiką. Todėl profilaktiniai sveikatos patikrinimai yra itin svarbūs, ypač dabar, kuomet daugelio ligų amžius jaunėja“, – komentuoja vaistininkė.

Tarp svarbiausių – storosios žarnos, H. Pylori ir prostatos testai

 Storosios žarnos vėžio diagnostikos testas, anot G. Tautkevičienės, yra labai svarbus – jį turėtų atlikti visi sulaukę 50-ies. Tačiau jei šeimos istorijoje buvo nustatytas susirgimas, testą reikėtų atlikti anksčiau.

„Jei rezultatas yra teigiamas, būtina registruotis pas gydytoją, kad būtų atliekami tolesni tyrimai. Tačiau teigiamas rezultatas dar nereiškia, kad pacientas serga onkologine liga. Kraujavimas išmatose gali atsirasti taip pat dėl išsiplėtusių hemoroidų, įvairių uždegimų, polipų. Tai įvertinti gali tik gydytojas“, – pabrėžia ji.

Ne mažiau svarbus yra H. Pylori – bakterijos, kuri sukelia gastritą ir skrandžio gleivinės opaligę – testas, ypač tiems, kurie jaučia deginimo skausmą, gniužulą gerklėje ar sotumo jausmą visą dieną, nemalonų skrandžio skausmą.

„Dažniausiai pajutus pirmus diskomforto simptomus ieškoma pagalbos vaistinėse, tačiau jei po savaitės gydymo simptomai nepagerėja, būtina kreiptis į gydytojus. Antraip būklė gali blogėti, stiprėti skrandžio uždegimas – gastritas, atsiverti žaizda – opa, prasidėti kraujavimas iš skrandžio ar dvylikapirštės žarnos. Atlikus namie šį testą ir gavus teigiamą rezultatą, dėl gydymo svarbu susisiekti su gydytoju“, – aiškina G. Tautkevičienė.

Ji priduria, kad H. Pylori testas yra populiariausias pavasarį ir rudenį, kai pacientams paūmėja rūgštingumo problema. Šis testas yra dviejų tipų: vienas – kai gastroenterologas atlieka tyrimą paimdamas skrandžio mėginį, o kitas – atliekamas iš kraujo mėginio namuose.

„Prostatos vėžio diagnostikos testas – taip pat vertingas, ypač jei vyras labai vengia pasirodyti pas urologą. Testas nustato padidėjusio prostatos specifinio antigeno koncentraciją kraujyje. Šis antigenas padidėja sergant piktybinėmis ir gerybinėmis prostatos ligomis. Tyrimo rezultatas gali būti paskata registruotis vizitui“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.

Testų įvairovė vaistinių lentynose

Skirtingų testų tikslumas, anot G. Tautkevičienės, gali skirtis – jie siekia maždaug 87-95 proc. Tačiau labai svarbu, kad atliekant testą būtų tiksliai vadovaujamasi nurodytomis instrukcijomis.

„CRB (C-reaktyvinio baltymo) testas skirtas nustatyti, ar infekcija yra virusinės, ar bakterinės kilmės. Bakterinės infekcijos atveju nustatoma didelė CRB koncentracija kraujyje. Šis rodiklis svarbus sprendžiant, ar gydymui skirti antibiotikus. Jis dažniausiai atliekamas gydymo įstaigose“, – teigia ji.

Vaistinėse taip pat galima rasti diagnostinių testų juostelių, skirtų sausų akių sindromui iš ašarų nustatyti. Testas atliekamas, kai jaučiamas nuolatinis perštėjimas, ašarojimas ir akių sudirginimas. Pasak G. Tautkevičienės, diagnostinių juostelių testo pagalba galima įvertinti kraujo krešėjimo sistemos būklę – krešumas nustatomas įvertinant kraujo krešėjimo rodiklius.

Diagnostinių juostelių testas cukraus kiekiui kraujyje nustatyti yra svarbus sergantiems cukriniu diabetu ar žmonėms, kurių cukraus rodikliai yra ties aukštutine riba. Jo pagalba namų sąlygomis galima stebėti cukraus kiekį nevalgius ar praėjus 2 val. po valgio.

„Turime ir testą skydliaukės stimuliuojančiam hormono (TTH) koncentracijai nustatyti. Pagal TTH hormoną nustatoma skydliaukės funkcija. Sutrikusio menstruacijų ciklo, širdies permušimų, nuolatinio nuovargio jausmo, nenormalus svorio augimo priežastis gali būti sutrikusi skydliaukės veikla“, – akcentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

ŽIV diagnostinis testas skirtas ŽIV antikūniams nustatyti namų sąlygomis. Žmogaus imunodeficito viruso antikūnai organizme randami 3-4 savaites po užsikrėtimo, o kartais ir vėliau.

„Vaistinėje galima įsigyti ir DNR tėvystės testą. Namų sąlygomis atlikus testą, mėginiai užklijuotame voke siunčiami nurodytu adresu ir per 7-10 dienų gaunami rezultatai“, – pažymėjo G. Tautkevičienė.