Dalyvavo dalykinėje kelionėje – seminare „Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra Nyderlanduose“

 Rajono Savivaldybės administracijos Švietimo ir socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriaus vedėja Loreta Laugalienė ir vyriausioji specialistė Vanda Pranckienė, taip pat Raseinių r. Blinstrubiškių socialinės globos namų direktorė Rasa Šebelskienė, vyriausioji socialinė darbuotoja Lina Rimkevičiūtė ir vyriausioji slaugytoja Ernutė Jokubauskienė balandžio 30 – gegužės 4 d. dalyvavome dalykinėje kelionėje – seminare „Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra Nyderlanduose“.

   Kelionę-seminarą organizavo Lietuvos savivaldybių asociacijos Mokymo ir konsultavimo centras kartu su UAB Pegaso kelionės, kuriame dalyvavo 33 moterys, dirbančios savivaldybėse ir socialinės globos namuose. Kelionės – seminaro metu lankėmės Amsterdamo mieste esančiuose De Buitenhof senelių globos namuose, kur išklausėme pranešimą „Socialinės globos namų senyvo amžiaus asmenims infrastruktūros modernizavimas ir plėtra bendruomenėje“. Globos namų administratorė supažindino su globos namų aplinka ir atsakė į gausius grupės dalyvių klausimus. Globos namuose gyvena 300 gyventojų ir dar 200 lankytojų ateina dieną į įvairias užimtumo veiklas ir sveikatinimo paslaugas. Lankytojai į globos namus atvyksta savarankiškai arba yra atvežami pusiau komerciniu – valstybiniu transportu. Olandijos piliečiams už paslaugų organizavimą atsakingos net 4 organizacijos: valstybė, draudimo kompanija, kuri sudaro sutartį, sveikatos organizacija ir paslaugas teikianti įstaiga. Paslaugos kaina globos namuose gali svyruoti nuo 400 iki 1200 Eur. Ji priklauso nuo sutartyje numatytų paslaugų paketo ir jų kiekio, kaip pvz. pamaitinimas, nuprausimas ir net kiek kartų per dieną klientas pageidauja gauti kavos puodelių. O paslaugų pasiūla labai plati ir gali būti, kad globos namų gyventoju vienu metu rūpinasi net du darbuotojai. Šiuose globos namuose labai įdomiai tiekiamas maistas gyventojams: gyventojas su globos namų darbuotoju sudaro viso mėnesio meniu ir gyventojas jį gauna pagal pareikštus pageidavimus, o maistas gali būti ruošiamas vietinėje valgykloje ir gali būti tiekiamas kitos įmonės, tiesiog sufasuotas. Gyventojas nežino, kas gamina ar tiekia maistą. Svarbiausia yra tai, kad jis gauna tai, kas numatyta sudarytame meniu. Gyventojai ramybės ir susikaupimo ateina į koplytėlę, kurią pastatė draugai, t. y. aukotojai, gyventojų giminės ir kt. Globos namų kiekvienas aukštas turi savo spalvą, nes taip gyventojams patogiau orientuotis, kur jų kambarys. Taip pat yra surašyti gatvių pavadinimai, o butų išorinės sienos nudažytos kaip Amsterdamo senamiesčio namai. Butuose gyvena po vieną asmenį. Į juos gyventojai iš namų atsiveža tik jiems svarbius ir mielus daiktus, o visa kita yra globos namų.

   Kitą dieną lankėmės Amsterdamo šiaurinės dalies multifunkciniame centre Doras ir išklausėme pranešimą „Bendruomeninių socialinių paslaugų infrastruktūros pažeidžiamoms grupėms ir šeimoms plėtra”. Pranešėja Barbora, Doras centrą vadina „Kaimynų namais“, nes šio centro tikslas, kad žmonės galėtų būti kartu ir dalyvautų visuose centro vykdomose programose, t. y. skatinti žmones veikti kartu. Centrą lanko daug imigrantų, kurie mokosi olandų kalbos. Mažose grupelėse daug paprasčiau išmokti kitą kalbą ir rašybą. Ši programa vadinama „Kalbėti kartu“. Mokomose kursuose išmokti kalbos yra pakankamai brangu, o centre nereikia mokėti ir labai patogu išmokti būtent bendravimo kalbos. Doras centre vykdoma daug ir įvairių programų, jų įvairovė priklauso nuo centro finansavimo, kuris skiriamas iš Amsterdamo savivaldybės. Kai yra gaunamas finansavimas, centras sprendžia kokių paslaugų ir programų labiausiai reikia ir taip vienos programos gimsta kitos išnyksta. Labai populiari programa, kurioje dirbama su tais žmonėmis, kurie turi finansinių problemų ar nesugeba išspręsti įsiskolinimo klausimų, susijusių su antstoliais. Tokiose situacijose pirmiausia būtina psichologo pagalba, kad žmogus nusiramintų ir nepatirtų streso. Tuomet žmogui padedama sutvarkyti finansines problemas.

   Centre daug sveikatingumo programų ir užsiėmimų, nes olandai sako: „Kuo daugiau judi, tuo organizmas gauna daugiau deguonies, o tai žmogui nuima stresą“. Centro lankytojai stengiasi kuo daugiau sportuoti viešuose vietose, todėl iškovojo, kad parkuose būtų įrengti treniruokliai. Sveiko maitinimo ir lieknėjimo programoje vadovaujamasi ne kas daugiau numes svorio, o kiek visi bendrai sumažinsime svorį. Moterų grupė, dalyvavusi lieknėjimo programoje, džiaugėsi, kad grupė numetė 150 kg.

   Kita labai įdomi programa, tai darbas su mamomis, kurių vaikai darė ar daro nusikaltimus. Paauglių, kurie linkę į nusikaltimus, mamos patiria didelį psichologinį diskomfortą, nes joms tenka daug bendrauti su pareigūnais. Kai viena mama turėjo tokią patirtį, ji atėjo į centrą ir pasiūlė padėti kitoms mamoms, kaip elgtis tokiose situacijose ir ši mama centre dirba su mamomis, kurių vaikai linkę į nusikaltimus, tačiau jos nedrįsta išsikalbėti, prašyti patarimo. Tik nuoširdūs pokalbiai padeda mamoms įveikti sunkumus. Centras suranda paramą per kitas įstaigas, kurios gali būti atsakingos už paauglių elgesį.

   Olandijoje labai svarbu yra susitarimas ir visi reikalai sprendžiami susitarimo būdu, todėl centras organizuoja programas, skirtas imigrantams, kurie gauna administracinius laiškus ir dėl kalbos nemokėjimo ir įstatymų nežinojimo nežino, kas ten yra parašyta ir kaip spręsti laike išdėstytas problemas. Dėl tokių laiškų, nemaža imigrantų dalis patiria stresą ir nežino, kaip elgtis, todėl centro darbuotojai padeda išspręsti problemas ir vadina šiuos klientus „Klientai su Crazy klausimais“.

   Projektą „Rytas su kava“ vykdo moteris, kuri buvo labai nelaiminga ir sirgo depresija, Jai atvykus į centrą, darbuotoja paklausė, ką ji labiausiai mėgsta daryti ir kas jai patinka. Pasirodė, kad moteris labai mėgsta priimti svečius ir jiems virti kavą, tačiau niekas jos nelanko. Moteriai buvo pasiūlyta ruošti kavą centro lankytojams ir ši idėja jai taip patiko, kad dabar ši moteris kiekvieną rytą ruošia kavą ir jos gėrimui renkasi būrelis lankytojų, kurie tarpusavyje bendrauja, o moteris jaučiasi labai reikalinga ir jos nebekankina depresija.

   Centre vykdomos programos ir asmenims su psichine negalia, ir jų šeimų nariams, nes asmuo, turintis psichinę negalią, nesupranta savo problemų ir jų negali spręsti. Taip pat dirbama ir su socialinės rizikos asmenimis ir benamiais.

   Kiekvieną kartą centro klientas sutinkamas su pasisveikinimu ,,Malonu matyti“, o ilgesnį laiką asmeniui neatvykus į užsiėmimus yra domimasi, kur jis dingo, o gal kas jam nutiko ir reikia pagalbos.

   Kelionė – seminaras buvo informatyvi, naudinga patirtis, suformavusi naujų idėjų ir minčių, kurias stengsimės pritaikyti darbe.

Socialinės paramos skyriaus vedėja Loreta Laugalienė

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė

no images were found