Dailininkų viešnagė Raseinių rajono bibliotekose

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje tęsiasi projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2018“, kurį finansuoja Lietuvos respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė. Balandžio mėnesį Raseinių rajono bibliotekose lankėsi  du projekto dalyviai dailininkai.

Balandžio 12 dieną Raseinių Marcelijaus viešojoje bibliotekoje svečiavosi Lietuvos grafinio dizaino asociacijos narė, dizaino studijos bendrasavininkė, dailininkė, iliustruotoja ir 2 knygų vaikams autorė Kotryna Zylė. Su knyga „Milžinas Mažylis“ 2014 metais debiutavusi kaip rašytoja, ji iškart susilaukė pripažinimo. Knyga „Milžinas Mažylis“ buvo įtraukta į geriausių Metų knygų vaikams penketuką. 2016 metais išleista dailininkės „Didžioji būtybių knyga“ buvo pripažinta Gražiausia metų knyga. Tai – ypatinga enciklopedija vaikams, kurie mėgsta smagias istorijas ir pasakas. Čia ne tik aprašomi ir iliustruojami pagrindiniai lietuvių mitiniai padarai ir dievybės, bet ir pateikiami smagūs įrodymai, kad visi jie egzistuoja ir šiais laikais. Knygoje galima rasti pagrindinių 26 lietuviškų būtybių aprašymus, iliustracijas, gerąsias ir blogąsias jų savybes, nuotykius ir dabartines slėptuvių vietas.

Edukacinio užsiėmimo „Nepaprasta kelionė po mitologinę Lietuvą“ metu dailininkė Raseinių Šaltinio progimnazijos ir Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos trečiokams pasakojo apie „Didžiosios būtybių knygos“ kūrimo užkulisius, pasidalino nepagražintomis, buitiškai juokingomis iliustracijų kūrimo nuotraukomis, kurioms pozavo ne tik ji pati, bet ir visi šeimos nariai. Antras edukacinis užsiėmimas vyko projekto partnerėje Šaltinio progimnazijoje. Kotryna Zylė čia pravedė netradicinę dailės pamoką, kurios metu pasidalino kai kuriomis iliustracijų kūrimo technikos paslaptimis, atsakinėjo į moksleivių klausimus apie dizainerio profesiją.

Balandžio 23 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Viduklės ir Nemakščių filialuose viešėjo dailininkas, 6 knygų vaikams autorius Dainius Šukys. Ilgus metus dirbęs „Respublikos“ leidinių“ grupės dienraštyje „Šiaulių kraštas“ dizaineriu, dailininkas 2014 metais išleido pirmąją knygelę vaikams iš serijos „Linksmojo tvarto nutikimai“. Tai buvo pasaka „Višta, kurią prarijo rūkas“. Toliau sekė pasakų knygos „Ežys, kuris mylėjo slapta“, „Skaniausias vaikas“, „Blynų slibinas“ bei kitos. Iš štai – autoriaus rankose naujausia, šeštoji, 2017 metais išėjusi knyga „Trys paršiukai, Spirabyra ir sugižęs pienas“. Joje pasakojama istorija apie tris paršiukus – Niurzgą, Bezdulį ir Knysliuką, kurie draugauja su triušiu Spirabyra, karve ir kitais gyvūnėliais. Visus juos autorius sugalvojo ir nupiešė pats. „Daug piešiu, eskizuoju. Pirma gimsta personažai. Sugalvoju jų vardus. Pakalbinu juos. Būna, kad ima ir atsako. Papasakoja trumpą epizodą, istoriją. Iškyla dialogai ar scenos, kurie pasufleruoja tolimesnį veiksmą ir išsivysto į pasakojimą. Tą pasakojimą kartais perpasakoju su vis daugiau spalvų ir detalių. Tada sukuriu dar naujų personažų, perkeldamas juos į tą aplinką“, – pasakojo Dainius Šukys apie personažų ir istorijos naujai knygelei atsiradimo procesą. Būtina pridurti, kad visos autoriaus knygelės populiarios, linksmos, sąmojingos, itin originalios ir mėgstamos ne tik vaikų, bet ir suaugusių skaitytojų.  O knygelės „Ezītis, kurš mīlēja slepeni“ ir „Vista, kura nozuda miglā“ labai patinka ir  latvių vaikams, nes jau išverstos į latvių kalbą.

Pristatęs savo knygas, papasakojęs apie dailininko kūrybinę „virtuvę“, dailininkas pakvietė vaikus sukurti Raganos katiną iš knygelės „Skaniausias vaikas“. Mokinukai ėmėsi darbo: karpė, klijavo, spalvino. Šio smagaus proceso metu svečias vaikams papasakojo ir nupiešė dar vieną linksmą istoriją, kuri, gal būt, pateks į sekančią knygą.

Gegužės mėnesį Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje viešės dailininkė, animatorė Jūratė Leikaitė – Aškinienė, kuri praves vaikams edukacinį užsiėmimą „Animacijos magija“. Projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga“ nuo 2012 metų vykstantis jau 5 kartą, leidžia vaikams susipažinti su neeilinėmis asmenybėmis – dailininkais, dizaineriais, rašytojais, padeda pažinti knygą ne tik kaip įprastą buityje kasdieninio vartojimo daiktą, bet ir kaip meno kūrinį, kuriame privalo tobulai derėti ir tekstas, ir iliustracija.

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos

informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė