„Crow“ standartas padės Lietuvos savivaldybėms sutaupyti milijonus

Viešųjų erdvių tvarkymo ir želdinių priežiūros kokybės standarto (VEKS) metodika „Crow“ skverbiasi kelia į Lietuvos savivaldybes.  „Crow“ – Nyderlandų informacinė platforma infrastruktūrai, eismui, transportui ir viešųjų erdvių priežiūrai, pradėta diegti dar 1987 m.

Vakar Aplinkos ministerijoje surengtame  seminare buvo ne tik diskutuota apie problemas, su kuriomis susiduriama, perkant aplinkos tvarkymo paslaugas, bet ir gilintasi į tai, kaip vykdoma darbų priežiūros kontrolė bei koks viso proceso rezultatas.

„Kaunas, tikriausiai, vienas iš pirmųjų miestų šalyje, kuris pradėjo ieškoti realių galimybių, kaip pasiekti didesnės kokybės, neišleidžiant daugiau pinigų. Svarbu, kad užsakovas ir paslaugos teikėjas vienodai suprastų ir įsivertintų pirkimo sąlygas, o vėliau, pirkimui įvykus, galėtų tinkamai vykdyti kontrolę. Standartų nebuvimas visa tai apsunkina. Matome, kad Olandijoje ir Vokietijoje jau daug metų naudojama sistema padeda susikalbėti, o rezultatas – gražesnė aplinka ir sutaupytos lėšos. Kauno savivaldybė skiria didelį dėmesį kokybei ir protingai kainai. Norime, kad kiekvieną gyventoją ir miesto svečią mūsų visų kartu puoselėjama aplinka tik džiugintų“, – sako Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.

Olandijoje ir Vokietijoje teritorijos prižiūrimos pagal vieningus „Crow“ sistemos nustatytus kokybės lygius. 

„Šios metodikos esmė – ne tik atliekamų darbų kaina, bet ir kokybė bei susikalbėjimas – aiškus susitarimas, ką perka užsakovas ir ką už tai gauna. Tai yra, ar rezultatas atitinka lūkesčius. Nelieka nesusipratimų, ginčų, darbai atliekami pagal poreikį. O paslaugos teikėjas įgyją motyvaciją – nuolat galvoti kaip visus procesus atlikti kuo optimaliau“, – teigia viešųjų erdvių kokybės standartų atstovė Lietuvoje, UAB „Optimus monitus“ vadovė Ala Kuzmickienė.

Artimiausiu metu ši metodika išsamiai bus pristatyta UAB „Optimus monitus“ organizuojamuose mokymuose, kurie vyks lapkričio 15 d. Detali informacija skelbiama www.veks.lt

Dalyviams bus suteikti pirmieji VEKS sertifikatai, kurie leis savo veikloje taikyti šią pažangią sistemą. Seminare dalyvavo ir Raseinių komunalinių paslaugų atstovai, įvertino Olandijos standartus.