Buvęs Seimo narys R. Ačas siunčiamas į teismą

R. Ačas. Eltos nuotr.

Vytas Varungis

Buvusiam Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktoriui Remigijus Ačui pareikšti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo, sukurstymo iššvaistyti svetimą turtą ir apgaulingo apskaitos tvarkymo. Jis yra buvęs Seimo nariu, minėto rajono meru. Pats R.Ačas teigia esantis ramus.

Liepto gamyba

Kaip pranešė Šiaulių apygardos prokuratūra, teismui perduota baudžiamoji bylą, kurioje kaltinimai pareikšti buvusiam Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktoriui R.Ačui. Jis šias pareigas ėjo 2016-2018 m.

Į teismą kartu siunčiami trijų įmonių vadovai. Raseinių rajone registruotos įmonės direktorius O.J., R.Ačo svainis, kaltinamas sukursčius padaryti nusikalstamą veiką. Jis ir dviejų bendrovių Kauno rajone vadovai A.S. ir A.V. teisme turės atsakyti ir už galimai apgaulingai tvarkytą buhalterinę apskaitą.

Ikiteisminį tyrimo, kurį atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai, duomenimis, R.Ačas galimai siekė turtinės naudos sau. Įtariama, kad dar 2018 metais jis nurodė Raseinių autobusų parko direktoriui už bendrovės lėšas nupirkti metalo gaminių, kurie neva bus panaudoti savivaldybės darbuotojų kabinetų atnaujinimui. Surinkta duomenų, jog iš šių lėšų nupirkti metalo gaminiai buvo panaudoti liepto gamybai R.Ačui priklausančiame sklype Raseinių rajone. Skaičiuojama, kad tokiu būdu buvo iššvaistyta daugiau nei tūkstantis eurų.

Tyrimo duomenimis, tos autobusų parko direktorių lėšas panaudoti ne įmonės veikloje sukurstė ir R.Ačo svainis. Remiantis surinktais duomenimis, 2018 metų pavasarį O.J. davė minėtos bendrovės direktoriui nurodymus, jog šis apmokėtų sąskaitas už O.J. įsigytas 10 padangų. Įtariama, kad iššvaistyta daugiau nei 2 tūkst. eurų. Vis tik autobusų parko direktorius buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Sąskaitų schema

Byloje turimi duomenys leidžia įtarti, kad versdamasis individualia veikla R.Ačas už realiai nesuteiktas apgyvendinimo paslaugas galėjo išrašyti sąskaitas A.V. ir A.S. įmonių vardu ir už tokius, manoma, fiktyvius sandorius gauti apmokėjimus. Skaičiuojama, kad bendra tokių sąskaitų suma gali siekti daugiau nei 19 tūkst. eurų.

Surinkta duomenų, kad tokia pačia schema, tikėtina, veikė ir kaltinamieji A.S., A.V. ir O.J. Įtariama, kad į vienos iš A.S. valdomų įmonių apskaitą buvo įtraukti fiktyvūs dokumentai, patvirtinantys netikrus sandorius bendrai už beveik 79 tūkst. eurų, į kitą – daugiau nei 32 tūkst. eurų. Tyrimo duomenimis, už realiai nesuteiktas paslaugas A.V. į savo įmonės sąskaitą gavo beveik 27 tūkst. eurų, o kaltinamasis O.J – daugiau nei 12 tūkst. eurų.

Už piktnaudžiavimą siekiant turtinės naudos griežčiausia bausmė – laisvės atėmimu iki septynerių metų. Apgaulingas apskaitos tvarkymas griežčiausiai baudžiamas laisvės atėmimu iki ketverių metų. O už svetimo turto iššvaistymą griežčiausia bausmė – iki dvejų metų nelaisvės.

Laido strėles į STT

R.Ačas – buvęs prezidento Rolando Pakso bendražygis, jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, Liberalų demokratų, Tvarka ir teisingumas partijų pirmininko pavaduotojas ir kt. Po to trumpai politikas pabuvo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos nariu. Šiuo metu jis užsiima privačiu verslu ir politikoje nedalyvauja – anot buvusio politiko, kad nereikėtų prieš kolegas teisintis.

„Vakaro žinioms“ penktadienį R.Ačas tvirtino, kad kaltinimai atrodo juokingi, o teismui jis pateiks įrodymus. Jo nuomone, ši byla esą ne politinis šleifas, o greičiau keršto akcijos tęsinys, patvirtinant policinę valstybę: „Buvo rezonansinė byla, sulaikyta keletas asmenų, bet gavau nutartį, kad įtarimai korupcija panaikinti. STT dirbo daugiau nei trejus, tai nenori „sausa“ išeiti ir bando man „pritemti“ kitus dalykus. Laukia ilgas procesas“.

STT pareigūnai R.Ačą buvo sulaikę 2018 metų lapkritį, tuomet jis buvo įtariamas kyšininkavimu. Penktadienį R.Ačas aiškino, kad po to patyrė daug materialinių nuostolių, kai buvo bene metus nušalintas nuo administracijos direktoriaus pareigų, o jo kaimo turizmo sodyba rudenį tuštavo, nes esą lankytojus išgąsdino gandai apie galimas STT apklausas. „Pareigūnai apklausė galbūt arti pusšimčio žmonių ir bendrovių, kurie ilsėjosi mano sodyboje. Klausinėjo net smulkmenų: ką valgė, į kokias lėkštes maistas sudėtas ir pan.“, – tvirtino kaltinamasis.

Šaltinis: https://www.respublika.lt/