Bandoma sutrikdyti žemdirbių protesto akciją

Autorius: Milda JONKIENĖ

Lietuvos žemdirbiai šiuo metu telkia jėgas antrajai protesto akcijai, kuri vyks lapkričio 26 dieną, antradienį, kuomet lygiai 11 valandą į kelius išvažiuos galinga jų technika. Tačiau kai kurios savivaldybės bando jiems „kišti pagalius į ratus“ – delsia išduoti leidimus akcijai rengti arba yra nusprendę išvis to nedaryti. Nepaisant to, žemdirbiai nežada pasiduoti ir tikina, jog bet kokiu atveju ši protesto akcija įvyks.

Šalčininkų ūkininkai pasipiktinę asociacijos sprendimu

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijai pareiškus, kad ji nepritaria šiai žemdirbių protesto akcijai (balsavime iš 8 tarybos narių 5 pasisakė prieš), šio krašto ūkininkai ėmė piktintis tokiu asociacijos sprendimu. 

„Mūsų rajone nėra Ūkininkų sąjungos, o Šalčininkų rajono žemdirbių asociacija yra pavaldi Žemės ūkio rūmams, kurie yra priešiškai nusiteikę šioms akcijoms. Žemės ūkio rūmai juk yra pavaldūs Žemės ūkio ministerijai, todėl visai nekeista, kad taip yra. Mūsų rajono savivaldybė neketina duoti leidimo lapkričio 26 d. protesto akcijai rengti, jie teigia, kad ir mūsų žemdirbių asociacijos valdžia nubalsavo prieš. Tačiau visai nenuostabu, nes kai kurie asociacijos vadovai yra savivaldybės tarybos nariai. Šalčininkų savivaldybėje ta pati valdžia sėdi nuo 1992 metų ir nieko neveikia, dabar bijo, kad jei žemdirbiai protestuos, tai reikš, jog valdžia prastai dirba. Tačiau mūsų krašto žemdirbiai palaiko ir kaip galės, taip prisidės prie rengiamų protesto akcijų – tikrai nuo to nenusišaliname, kaip kad bandoma viešai skelbti“, – tikina Šalčininkų rajono ūkininkas Pavel Šostak.

Ūkininką stebina valdžios neveiklumas

Šio ūkininko ūkis 300 ha, jis augina mėsinius galvijus ir javus. Anksčiau turėjo nemažą pieninių galvijų bandą. Pasak Pavelo, greta Vilniaus esančiame Šalčininkų rajone nebėra kas dirbtų žemės ūkyje – vieni į užsienį išvykę, kiti didmiestyje darbus susiradę. „Aš ir pats galvoju, kad gali tekti baigti ūkininkavimą ir išvykti į užsienį, nes žemės ūkio politika, augantys mokesčiai tikrai pribaigs. Dabar viską ką užauginu parduodu lenkams – šieną, šiaudus, grūdus, kukurūzus… Jie „nemakliavoja“ su kokybės rodikliais. Atvažiavo, pažiūrėjo – kraunam, vežam. O čia tik išvežk iš kiemo, tuoj atras didesnį drėgnumą, šiukšlingumą ir t. t. Man pikta, kad mūsų šalies valdžia per mažai rūpinasi žmonėmis, per mažai domisi, kaip būtų galima situaciją pagerinti. Visas jų sumanumas – kelti mokesčius. O kodėl nepasimoko verslumo kad ir iš kaimyninės Lenkijos? Lenkai iš mūsų perka karves, mėsinius galvijus, pašarus – jiems kažkodėl apsimoka. O štai Latvijoje vyksta didžiulis mėsinių gyvulių aukcionas, kuriame per dieną parduodama tūkstantis gyvulių, iš visur susirenka šimtai augintojų ir pirkėjų. Nesuprantu kokios jėgos gyvulių aukciono neleidžia Lietuvoje atidaryti? Mūsų šalyje  viskas kažkaip eina tik blogyn. Valdžiai nerūpi, kad žmonėms būtų geriau, jie rūpinasi tik savimi“, – kritiškai rėžė jaunas Šalčininkų krašto ūkininkas. Pasak Pavelo, čia esanti žemdirbių asociacija susikūrusi tik tam, kad būtų papildomi balai paramai gauti, daugiau nieko.

„Aš esu už tai, kad turėtų būti viena nepriklausoma žemdirbių organizacija, o ne šimtai visokiausių, kurių nariai dirba savivaldybėse. Argi jos gali ginti žemdirbių interesus? Aš tikrai norėčiau dalyvauti dabar vykstančiose protesto akcijose, bet jei tą darysiu neteisėtai, mane nubaus. Mes internete tarpusavyje ūkininkai susirašinėjam, tariamės ką daryti, kai savivaldybės leidimas protesto akcijai nėra duotas. Mes norime palaikyti kitus šalies žemdirbius ir dalyvauti bendroje kovoje“, –  tikino P. Šostak.

Šalčininkų vadovai linkę palaukti

Šalčininkų rajono žemės ūkio skyriaus vedėjas Stanislavas Lebedis patvirtino, kad išties jų savivaldybė yra nutarusi neišduoti leidimo lapkričio 26 dieną žemdirbiams rengti protesto akciją.

„Mes atsižvelgėme į Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos tarybos poziciją – ji nusprendė šioje akcijoje nedalyvauti. Ši asociacija vienija daugiau kaip 150 mūsų krašto žemdirbių ir tai stipri organizacija. Tačiau jei pavieniai ūkininkai kreipsis dėl to, jog norėtų rengti ar dalyvauti protesto akcijoje, svarstysim ką daryti – leisti ar ne, nes kiekvienai akcijai rengti reikalingas savivaldybės leidimas. Tiesa, mūsų žemdirbių asociacija pradžioje lyg ir buvo pritarianti protesto akcijai, bet paskui jos vadovybė nubalsavo prieš. Kiek aš kalbėjau su žemdirbiais, kaip jie žiūri į šitas protesto akcijas, tai kadangi mūsų toks labai katalikiškas kraštas, daug kas atšiauriai vertino žaliuosius kryžius, teigė, kad taip niekinamas šventas daiktas. Mūsų savivaldybės taryba yra išreiškusi nuomonę, kad dar anksti organizuoti tuos protestus, nes kol kas nieko Seime nepriimta, nieko dar neaišku kas bus, o Kaimo reikalų komitetas sako, kad viskas bus gerai…“, – teigė Šalčininkų rajono žemės ūkio skyriaus vedėjas Stanislavas Lebedis.

Suvalkiečiai pasiryžę kovoti

Marijampolės savivaldybėje, kur bene daugiausia žemdirbių įsijungė į šią kelių etapų protesto akciją, lapkričio 26-ajai taip pat kol kas nėra gautas savivaldybės administracijos leidimas, nors prašymas akcijai rengti buvo pateiktas savaitės pradžioje. Pasak Ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriaus vadovo Sigučio Jundulo, nepaisant to, žemdirbių technika sutartą dieną tikrai riedės keliais ir miesto gatvėmis, maršrutas jau numatytas ir aptartas.

„Mūsų krašto žemdirbiai nesileis stabdomi ar įbauginami, mes privalome išlaikyti vienybę. Kas už mus pakovos, jei ne mes patys? Turime atkreipti dėmesį į tas negeroves, kurios vyksta“, – ryžtingai nusiteikęs tikino Marijampolės krašto žemdirbių vadovas.

Ir nors savivaldybės delsia, Lietuvos žemdirbiai neketina atidėti protesto akcijos – ji vis tiek įvyks.

Šaltinis: https://www.agroeta.lt/