Arktinis šaltis pasitraukia. Lis, bet ar Bobų vasara horizonte?

Pastarosiomis dienomis Lietuvą buvo užklupęs tikras arktinis šaltis. Pirmadienio dieną maksimali temperatūra svyravo vos apie 4-8 laipsnius, o sostinėje daugiausiai sušilo tik iki 3 laipsnių šilumos. Tai pati žemiausia maksimali temperatūra užfiksuota spalio 7 d., bent jau nuo 1953 m., o galbūt ir šalčiausia spalio 7-os popietė per stebėjimų istoriją. Panašiai šalta dienos metu buvo nebent 1989 m. Kaune, pavyzdžiui, buvo truputį šilčiau, tačiau situacija panaši. Dar vienas akcentas – sekmadienį ir pirmadienį dalyje Lietuvos vietovių iškrito pirmasis sniegas. Vidutinė pirmojo sniego data mūsų šalyje yra lapkričio 4 d. (anksčiau rytuose, vėliau – vakaruose). Taigi ten kur praėjusiomis dienomis pirmasis sniegas buvo užfiksuotas, jis iškrito iki 20 dienų anksčiau nei turėtų.

Žemėlapyje – vidutinė pirmojo sniego data atskirose vietose.

Picture

 
Įspūdingas šaltis buvo ir aukščiau atmosferoje. 1,5 km. aukštyje temperatūra siekė apie 8 laipsnius šalčio ir tai yra apie 10 laipsnių šalčiau nei įprasta šiuo metų laiku. Vis dėlto šaltis iš Lietuvos jau šiandien (antradienį) ėmė trauktis užleisdamas vietą šiek tiek šiltesniems orams.
 
TRUMPALAIKĖ PROGNOZĖ: 2-3 dienoms
Artimiausiu metu orus lems vakarų srautų nešami Atlanto ciklonai, taigi nors ir atšils, sulauksime nemažai drėgmės.
 
Trečiadienis bus daugiausia apniukęs. Tiek naktį, tiek dieną daug kur lis, tik dieną bus pertraukų tarp lietaus ir galbūt šiek tiek daugiau pragiedrulių. Kai kur nusidrieks rudeniškas rūkas. Vėjas keis kryptį iš pietų, pietryčių į pietvakarių ir bus pakankamai gūsingas – pajūryje gūsiai gali siekti 15 m/s. Po vis dar vėsios nakties kai atvės iki 2-7 laipsnių, dieną temperatūra kils žymiai aukščiau nei pastaruoju metu – oras įšils iki 9-14 laipsnių.
 
Ketvirtadienį žymesnių pasikeitimų nebus. Orus lems per Baltarusiją slinksiantis žemesnio slėgio laukas. Daug kur lis, intensyviau ir pastoviau rytinėje šalies pusėje, kuris bus arčiau nedidelio ciklono centro. Kitur lietus tikėtinas protarpiais. Naktį atvės jau tik iki 6-11 laipsnių, o dieną bus 9-13 šilumos.
 
Penktadienis didžiojoje šalies dalyje turėtų būti kiek sausesnis, tačiau vis tiek apniukęs, daug kur palis tik vietomis. Tačiau ne pajūryje ir vakarinėje šalies dalyje, nes čia lietūs bus ir intensyvesni ir dažnesni. Temperatūra išliks panaši kaip ir prieš tai: naktį apie 6-11, dieną – 9-13 laipsnių.
 
VIDUTINIO IŠANKSTUMO PROGNOZĖ: 4-7 dienoms
Kalbant apie savaitgalį, labai nemalonus turėtų būti šeštadienis. Nedidelis, bet aktyvus ciklonas lietus, numatomi ir stiprūs vakarų vėjai, kurių gūsiai daug kur bus 15-20, o pajūryje iki 24 m/s. Sekmadienį minėtas ciklonas trauksis, vėjai rims, o lietaus jei ir pasitaikys tai tik vietomis, didesnė tikimybė šalies šiaurės rytuose. Kitos savaitės pradžios prognozėje yra rimtos šilumos ženklų. Įsivyravus pietvakarių oro pernašai temperatūra gali kilti net iki 15-20 laipsnių. Situacija taps panaši į taip išsvajotą ir lauktą Bobų vasarą.
 
Žemėlapyje matote šilumos įsiveržimą. Temperatūros nuokrypis nuo normos 1,5 km. aukštyje (pagal čia esančius parametrus nustatoma kokia oro masė bus, ir ji bus labai šilta…)
 
Picture

© ECMWF per meteologix.com
ILGALAIKĖ PROGNOZĖ: iki 30 dienų
Pagal dabartinius skaičiavimus atrodo, jog jau nuo kitos savaitės prasidėsiantys šiltesni nei įprasta orai užsibus ilgiau. Mėnesio antroje pusėje temperatūra vidutiniškai turėtų būti iki 1 laipsnio aukštesnė nei įprastai, o kritulių kiekis – apie normą ar taip pat šiek tiek didesnis nei daugiametis. Tačiau kaip įprasta, vidurkiai nedaug ką pasako apie dinaminius orų svyravimus. Tikėtina, kad kaip ir būdinga rudeniui, spalio pabaigoje ir lapkričio pradžioje vis dėlto sulauksime šaltesnių orų bei kito rudens palydovo – smarkių, didelę teritoriją apimančių, vėtrų.