Aptartos mokyklų-daugiafunkcių centrų perspektyvos

Kasmet Lietuvos regionuose mažėjant mokinių skaičiui, iškyla klausimas dėl mokyklų-daugiafunkcių centrų likimo. Šio tipo įstaigos, savo veikloje galinčios derinti 2-4 sričių funkcijas, pradėtos steigti visoje respublikoje prieš keletą metų, tačiau iki šiol nėra aiškaus teisinio reglamentavimo, kokias veiklas, be švietimo, gali vykdyti šie centrai, kokias paslaugas gali teikti, kokiuose projektuose dalyvauti ir pan.

   Siekiant veiksmingiau išnaudoti daugiafunkcius centrus, Švietimo ir mokslo, Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovai kartu su Lietuvos savivaldybių asociacijos, Lietuvos daugiafunkcių centrų vadovų asociacijos ir Ugdymo plėtotės centro atstovais analizuoja situaciją ir rengia pasiūlymus teisės aktams, kurie palengvintų daugiafunkcių centrų veiklą, keleto sričių funkcijų vykdymą ir administravimą.

   Raseinių rajone yra keturios mokyklos-daugiafunkciai centrai – Paupyje, Ilgižiuose, Žaiginyje ir Gyliuose.

   Praėjusią savaitę Savivaldybės vadovai meras Algirdas Gricius ir mero pavaduotoja Gitana Rašimienė inicijavo pasitarimą su rajono mokyklų-daugiafunkcių centrų vadovais, įstaigų ir organizacijų, su kuriomis bendradarbiauja centrai, atstovais, Savivaldybės administracijos specialistais. Visi drauge aptarė esamą situaciją ir bandė įvardinti priemones bei papildomas veiklas, kurios galėtų padėti išsaugoti kaimo vietovių švietimo ir kultūros židinius.

   Švietimo ir socialinių reikalų departamento direktorė Jolita Jablonskienė supažindino su mokyklų-daugiafunkcių centrų kaitos tendencijomis ir veiklos perspektyvomis. Akivaizdu, kad mokinių skaičius per pastaruosius metus sumažėjo: 2017-2018 m. m. Ilgižiuose mokosi 105 ugdytiniai (10 komplektų), Žaiginio Pranciškaus Šivickio mokykloje-daugiafunkciame centre – 98 vaikai (10 komplektų), Gyliuose – 77 (8 komplektai), o liūdniausia padėtis Paupyje – 35 ugdytiniai (4 komplektai). Direktorė apžvelgė ateinančių kelerių metų perspektyvas ir suteikė informaciją, kokiuose ministerijų skelbiamuose projektuose centrai galėtų dalyvauti, kokiomis priemonėmis pasinaudoti ir taip praplėsti savo veiklą, teikiamas paslaugas ir įprasminti būvį.

   Mokyklų-daugiafunkcių centrų direktoriai pristatė šiuo metu vykdomas veiklas ir pasidalijo mintimis, koks galėtų būti jų indėlis tenkinant bendruomenės gyventojų poreikius. Tiek centrų vadovai, tiek bendruomenių atstovai vieningai tvirtino, kad daugiafunkciai centrai – vieninteliai kultūros židiniai kaimo vietovėse, jungiantys vietos gyventojus ir suteikiantys galimybes saviraiškai plėtoti, palaikantys bendruomeniškumo dvasią.

   Savivaldybės vadovai tai supranta ir pritaria, kad reikia siekti išsaugoti centrus, tačiau, mažėjant mokinių skaičiui, įstaigų vadovai turi vienyti jėgas su bendruomenėmis, išsigryninti veiklas ir paslaugas, kurios užtikrintų išgyvenimą, ieškoti finansavimo šaltinių per ministerijų projektus, įvairius fondus ir t. t.

   Artimiausiu metu Savivaldybės vadovai ir specialistai ketina apsilankyti visuose rajono mokyklose-daugiafunkciuose centruose ir kartu su vietos bendruomene diskutuoti ir pasitarti dėl centrų ateities.

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė

no images were found