ARTRITAS – nepastebimas sąnarių priešas

Jungtinių Tautų iniciatyva spalio 12 – oji minima kaip Pasaulinė artrito diena.

Šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šią lėtinę ligą, suteikti kuo daugiau informacijos apie ligos simptomus, diagnostiką ir gydymą.

Artritas – tai sąnarių sutrikimas, kuris yra siejamas su sąnarių uždegimu. Šia liga susergama dėl bakterinės, virusinės arba grybelinės sąnarių infekcijos, alergijos, traumos, medžiagų apykaitos sutrikimo, nervų sistemos ligų ir genetinių veiksnių (paveldėjimo). Daugelis artrito atsiradimo priežasčių vis dar nėra žinomos. Artritas yra  priskiriamas prie reumatoidinių ligų. Europos Sąjungoje šia liga serga daugiau nei 100 mln. įvairaus amžiaus žmonių, taip pat ir vaikai. Lietuvoje reumatinius negalavimus patiria apie 25 proc., t. y. apie pusė milijono, suaugusiųjų.

 

 

                Kokie yra artrito simptomai?

Pirmieji artrito požymiai – sąnarius supančių audinių skausmas ir tinimas, paraudusi oda virš pažeisto sąnario, susikaupusios druskos sąnariuose. Ryte, tik prabudus, būna sunku pajudėti, einant kamuoja sąnarių skausmai. Kartu su pagrindiniais artrito simptomais gali pasireikšti ir karščiavimas, liaukų patinimas (limfos mazgas), svorio kritimas, nuovargis, bloga savijauta ir net organų, pavyzdžiui, plaučių, širdies ar inkstų sutrikimai.

 

Artritas beveik visada prasideda nepastebimai, tačiau artrito negydant, sąnariai tampa nejudrūs, deformuojasi.

 

Labiausiai paplitusios artrito rūšys

Artritas yra bendras terminas, kuris apjungia daugiau nei 100 ligų, susijusių su sąnarių uždegimu. Trys labiausiai paplitusios artrito rūšys:osteoartritas, reumatoidinis artritas ir podagra.

 

 

Osteoartritas yra labiausiai paplitęs artrito tipas. Laikui bėgant, dėl šios ligos kremzlė pradeda irti. Kai kuriais kraštutiniais atvejais, kremzlė gali visiškai susidėvėti ir neapsaugoti kaulų nuo trynimosi. Ši trintis dažnai sukelia skausmą ir patinimą, o kai kuriais atvejais ir negalią. Nors osteoartritas gali atsirasti bet kurioje srityje, dažniausiai turi įtakos didelių apkrovų veikiamiems sąnariams, pavyzdžiui, kelių, klubų, kojų, rankų, nugaros (stuburo, sąnarių briaunų) ir kaklo.
Reumatoidinis artritas yra lėtinė uždegiminė liga, kuri paveikia ne tik sąnarius, kūno dalis, bet taip pat gali atakuoti audinius, odą, plaučius, akis ir kraujagysles. Be įprastų simptomų, susijusių su, pavyzdžiui, skausmu, patinimu, sustingimu, sąnarių funkcijomis,

sergantys reumatoidiniu artritu gali jaustis pavargę ir karščiuoti.
Podagra – tai viena iš labiausiai skausmingų reumatinių ligų, dažnai sukelia staigų stiprų skausmą, patinimą ir sustingimą, sąnariai tampa itin jautrūs. Podagra – tai pareiškimas, kad organizmas negali pašalinti natūraliai susidarančios medžiagos, vadinamos šlapimo rūgštimi. Visa tai paskatina sąnario uždegimą. Podagrą gali sukelti stresas, alkoholis, narkotikai arba kita liga, kuri paveikia apatinę kūno dalį.

 

Kaip išsaugoti sveikus sąnarius?

ν Reikia vengti nepatogios kūno padėties, nuolat pasikartojančių judesių, nekelti ir nenešti sunkių daiktų. Sunkaus nešulio nenešti viena ranka – būtina jį padalyti po lygiai abiem rankoms.
ν Jei yra antsvorio, būtina normalizuoti kūno svorį, kad sumažinti visiems sąnariams tenkantį krūvį.

ν Kasdienė avalynė turi būti patogi, vaikščioti netrukdančiu neaukštu pakulniu.

ν Užsiimant sportu reikia nepersitempti, saugotis sąnarių traumų.

ν Atėjus šaltajam metų laikui reikia imtis papildomų atsargumo priemonių:

  • einant į lauką tinkamai apsirengti ir apsiauti, vengti peršalimo, nesušlapti kojų;
  • susirgus infekcinėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, būtina jas kuo skubiau išgydyti, nes
    organizme glūdinti infekcija gali paskatinti sąnarių ligų paūmėjimą;
  • maistui gaminti vartoti mažiau valgomosios druskos, acto ir kitų aštrių prieskonių;
  • valgyti sveiką maistą, daugiau vaisių, daržovių, ypač artišokų, kurių veikliosios medžiagos
    slopina uždegiminius procesus sąnariuose;
  • ruošiamą maistą patartina gardinti sąnarių sveikatą palankiai veikiančiais prieskoniniais augalais – imbieru, ciberžole ir pan.;
  • vartoti specialius maisto papildus sąnariams (rinkdamiesi papildus konsultuokitės su specialistu. Tai kas tinka vienam, nebūtinai tinka kitam.);
  • pajutus pirmuosius ligos paūmėjimo simptomus, reikia nedelsiant gydytis, kad liga neįsisenėtų.

Informaciją parengė:

Visuomenės sveikatos stiprinimo skyrius