Ar žinote, kad… Rūkas padeda tirpinti sniegą

Nuotrauka: Augustina Piečienė, Mosėdis

Šiomis dienomis į Lietuvą atslinko šilta ir drėgna oro masė. Termometro stulpeliai kyla iki 1-3 laipsnių šilumos, o sniego danga sparčiai mažėja. Tačiau sniegą tirpina ne vien aukšta temperatūra bet ir… rūkas.
Pabandysim apie sudėtingus dalykus paprastai .
Kaip žinia vandenį matome 3 būsenų: kietą, skystą ir garų pavidalo. Keičiantis fazėms (norint ledą arba sniegą išlydyti arba vandenį išgarinti) reikia suteikti tam tikrą energijos kiekį, paprastai sakant, pašildyti. Daugelis turbūt prisimenate „energija iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta“. Taigi kai vyksta atvirkštinis procesas ir ore esantys vandens garai kondensuojasi (dujinė būsena -> vandens lašeliai), tai kažkada gauta energija yra atlaisvinama. Į žmonių kalbą išvertus gautųsi maždaug taip: rūko lašeliai „šildo“ sniegą ir šis tirpsta greičiau nei vien tik teigiamos temperatūros atveju. Beje, čia vis minima energija turi labai įdomų pavadinimą – slaptoji šiluma.
Šiaip jau nieko čia slapto ir panašių esminių fizikinių procesų mokoma 9 klasėje. Gaila, kad per formules daug kas pamiršta ką tos formulės aprašo.